Тема: Оскар Уайльд. Казка “Хлопчик-зірка”. Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.
Мета: завершити роботу над визначенням головної думки та характеристики головного героя казки О.Уайльда; розвивати вміння характеризувати персонаж, узагальнювати прочитане, робити висновки; виховувати любов до матері як визначеної цінності життя, як основи духовної краси людини.
Обладнання: учнівські малюнки, ілюстрації, опорні схеми; відеокліп, пісня «Моя мама», фотоколаж, презентація
Тип уроку: поглибленої роботи над твором.
Любов, як сонце, світу відкриває
Безмежну велич людської краси
В.Симоненко
Безмежну велич людської краси
В.Симоненко
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Діти, посміхніться одне одному, обміняйтеся побажаннями. Ви бадьорі, зосереджені, готові до співпраці. Маю надію, що у такій дружній, діловій і доброзичливій атмосфері пройде наша зустріч.
Вчитель. Діти, ви любите казки? – Тож розпочинаємо свою казку:
Не за морями глибокими, не за горами високими, а у Богодухові стоїть гімназія. А у гімназії тій є п’ятий клас, де навчаються гарні хлопчики й дівчатка. Чорняві, біляві, русяві, високі й низенькі. Якось…(стук у двері):
Кореспондент. Дозвольте зайти.
Вчитель. Проходьте, будь ласка.
Кореспондент.Добрий день, шановні п’ятикласники, шановна Валентино Володимирівно, гості уроку. Звати мене Вікторія Гельман. Я - кореспондент журналу “Слово про казку”. Хочу взяти у вас інтерв’ю. Бачу, у вас є дуже гарні ілюстрації! А до якої вони казки? (відповіді учнів, під час яких звертаємося до необхідних ілюстрацій)
-Хто автор казки «Хлопчик-зірка»? (О.Уайльд)
-Що найбільше цінував у житті О.Уайльд? (справжню красу)
-І чого він цурався? (Байдужості та сірості життя)
-А чому казка розпочинається описом зими? (Це є першою сходинкою до розуміння деяких рис характеру Хлопчика-зірки – дитини: холодність, байдужість)
-Що знайшли лісоруби у лісі? (Зірку, що впала; виявилося, що то немовля)
-Чому лісоруб вирішив взяти собі знайдену дитину? (Пожалів, бо замерзне)
-Як ставилися у сім’ї лісоруба до Хлопчика-зірки? (Як до своїх дітей)
-Чим він відрізнявся від інших дітей лісоруба? (Неабиякою вродою та жорстокістю)
-Яким зовні був Хлопчик-зірка, з чим порівнює його автор? (з квітами)
-Що найбільше цінував у житті О.Уайльд? (справжню красу)
-І чого він цурався? (Байдужості та сірості життя)
-А чому казка розпочинається описом зими? (Це є першою сходинкою до розуміння деяких рис характеру Хлопчика-зірки – дитини: холодність, байдужість)
-Що знайшли лісоруби у лісі? (Зірку, що впала; виявилося, що то немовля)
-Чому лісоруб вирішив взяти собі знайдену дитину? (Пожалів, бо замерзне)
-Як ставилися у сім’ї лісоруба до Хлопчика-зірки? (Як до своїх дітей)
-Чим він відрізнявся від інших дітей лісоруба? (Неабиякою вродою та жорстокістю)
-Яким зовні був Хлопчик-зірка, з чим порівнює його автор? (з квітами)
Вчитель: Яким красивим зовні був герой казки! З якими ж квітами порівнює його автор?
Слайд
Квітка - це символ краси. Троянда символізує любов, фіалка - ніжність, доброту, нарцис - гордість, себелюбство
Вчитель. Як бачимо, кожна квітка має своє символічне значення. Тому О. Уайльд не випадково використовує для портретної характеристики Хлопчика-зірки образ Нарциса. Нарцис – символ самозакоханості, себелюбства.
Кореспондент. Пропоную послухати легенду про Нарциса
Якось лісом ішов юнак, красень Нарцис, син річкового бога Цефіза, приречений на те, що сягне глибокої старості лише в тому разі, якщо ніколи не познайомиться з собою, тобто ніколи не побачить свого обличчя. Тоді це була звичайна річ, адже ніяких дзеркал не існувало, хіба що побачиш себе в спокійній воді.
Угледівши Нарциса, німфа Ехо безтямно закохалась у нього й намагалася будь-що зробити так, аби він захопився нею. Але Нарцис залишався байдужим до її страждань. Тоді Ехо у відчаї звернулася до богів, благаючи змилосердитись і покарати Нарциса за його незворушність. І розчулені боги почули її молитву й покарали його.
Слайд
Сталося так, що Нарцис, відчувши спрагу, зупинився край чистого, мов дзеркало, спокійного плеса. Нагнувся над водою, щоб напитися, і тут, уперше у житті, побачив своє відображення й так був зачарований, що закохався в себе. Не в змозі більше ні на хвилину відірватися від того чарівного нетривкого образу, почав марніти й слабнути від кохання.
Проте милосердні боги не дали йому загинути остаточно, перетворили на чарівну квітку, яка чудесно пахне, а голівка її так і хилиться донизу, ніби намагаючись ще й ще раз помилуватися собою...
Вчитель: Головний герой казки - самозакоханий, як Нарцис, личко у хлопчика біле, а справи його – брудні; у фіалкових очах можна побачити лише зневагу до інших; губи, мов троянда, а слова, що зриваються з вуст, злі і жорстокі; волосся мав золоте, а серце – кам'яне.
Кореспондент. Як ви розумієте вислів “кам’яне серце”? Невже таке буває? (Показати «синє серце»). Що воно означає?
Вправа «Асоціативний ланцюжок»
Клас ділиться на 2 групи. Одна група підбирає асоціації до слова квітка, друга – до слова кам’яне серце
Що символізує квітка?
Що несе “кам’яне серце”?
ОС (На окремих аркушах записані слова, що асоціюються зі словами квітка і кам’яне серце)
Квітка Кам’яне серце
Краса жорстокість
зло гордість ніжність
милосердя себелюбство
грубість любов
добро зневага
ненависть
Кореспондент. Я задоволена вашими відповідями. Дякую. Бачу, вам справді сподобалась казка. Я бажаю, щоб у вас ніколи серце не ставало “кам’яним”. До побачення. Сподіваюся, що казки залишаться вашими друзями на все життя.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Чи можна вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки ганебні? Про це й буде мова на уроці.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, у чому ж велич людської краси, визначимо її найголовнішу цінність – любов до матері.
(Запис теми уроку, епіграфа)
ІV. Робота над твором.
Вікторина
Вчитель. Діти, а від чого залежить духовна краса людини? (Від її вчинків)
Так, красу зовнішню людина отримує від природи, а красу духовну здобуває сама.
-Який найгірший вчинок скоїв Хлопчик-зірка? Який найважчий гріх? (Відштовхнув матір)
-Що найбільше вражає в розповіді про жебрачку? («зранені босі ноги, з яких сочилася кров»)
-Як був покараний Хлопчик-зірка за це? (Обличчя стало, як у жаби, а тіло вкрилося лускою, як у змії)
-Що найбільше вражає в розповіді про жебрачку? («зранені босі ноги, з яких сочилася кров»)
-Як був покараний Хлопчик-зірка за це? (Обличчя стало, як у жаби, а тіло вкрилося лускою, як у змії)
Вчитель. За народними повір’ями з жабою пов’язували все лихе, бридке. Багато прислів’їв було складено про жабу. Огиду у дорослих і страх у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, які, покинуті матерями, силами природи були перетворені на жабенят. Тобто, таке перетворення у О.Уайльда було не випадковим
-Що вирішив зробити герой після свого перетворення? ( Піти на пошуки матері)
-Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості, ані милосердя»? (Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині)
-Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості, ані милосердя»? (Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині)
Рольова гра. Пригадаймо, що розповідають про Хлопчика-зірку звірі, коли він звертається до них про допомогу
Слайд
-Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час? Чому? (Зайченя, бо хлопчик тричі врятував його від пастки мисливця).
-Коли і чому краса повернулася до героя? (Допоміг Зайченяті, Прокаженому)
-Коли і чому краса повернулася до героя? (Допоміг Зайченяті, Прокаженому)
Вчитель. Найвищий прояв любові – думати про інших.
-Коли Хлопчик-зірка відчув себе щасливим? (Коли зустрівся з матір’ю)
Робота з підручником. Зачитати в особах уривок казки про зустріч Хлопчика-зірки з матір’ю.
Мати- …
батько- …
Хлопчик-зірка- …
автор- ...
батько- …
Хлопчик-зірка- …
автор- ...
Перегляд відеофрагменту казки.(Фінальна музика)
-У чому ж найбільша цінність людського життя? Що робить людину по-справжньому красивою?
Як ви розумієте епіграф уроку? (Любити людей. Біблія: «Люби ближнього свого, як самого себе». Тільки любов робить людей красивими духовно)
Вчитель. Діти, продовжити урок я хочу дуже красивою і душевною притчею про маму, котра дає можливість зрозуміти істинне значення цього слова.
Притча про маму
За день до свого народження дитина запитала у Бога:
- Кажуть, завтра мене посилають на Землю. Як же я буду там жити, адже я така мала і беззахисна?
Бог відповів:
- Я подарую тобі ангела, який буде чекати тебе і піклуватися про тебе.
Дитина задумалася, потім сказала знову:
- Тут на Небесах я лише співаю і сміюся, цього достатньо мені для щастя.
Бог відповів:
- Твій ангел співатиме і посміхатиметься для тебе, ти відчуєш його любов і будеш щасливою.
- О! Але як я зрозумію його, адже я не знаю його мови? - Запитала дитина, пильно дивлячись на Бога. - А що мені робити, якщо я захочу звернутися до тебе?
Бог м'яко торкнувся дитячої голівки і сказав:
- Твій ангел складе твої руки разом і навчить тебе молитися.
Потім дитина запитала:
- Я чула, що на Землі є зло. Хто захистить мене?
- Твій ангел захистить тебе, навіть ризикуючи власним життям.
- Мені буде сумно, тому що я не зможу більше бачити тебе ...
- Твій ангел розповість тобі про мене все і покаже шлях, як повернутися до мене. Так що я завжди буду поруч з тобою.
У цей момент із Землі стали доноситися голоси, і дитина в поспіху запитала:
- Боже, скажи ж мені, як звуть мого ангела?
- Його ім'я не має значення. Ти будеш називати його Мама.
Вчитель. Любов до матері – одна з визначальних, найголовніших окрас людини. Вона возвеличує людей.
Діти, згадайте зараз кожен свою маму. Подивіться на ці фото (див. фотоколаж), де ви зі своїми мамами. Скільки ніжності і любові в їхніх очах. Спочатку вони тримають вас на руках, а потім беруть за руку і впевнено ведуть по життю.
Пропоную послухати вірш Романа Завадовича «Молитва за маму». Прочитають його... (учні читають молитву)
Роман ЗАВАДОВИЧ
МОЛИТВА ЗА МАМУ
Є в мене найкраща на світі матуся,
За неї до Тебе, Пречиста, молюся.
Молюся устами, молюся серденьком
До Тебе, небесна Ісусова Ненько.
Благаю у Тебе дрібними словами
Опіки та ласки для любої мами.
Пошли їй не скарби, а щастя і долю,
Щоб дні їй минали без смутку, без болю.
Рятуй від недуги матусеньку милу,
Даруй їй здоров'я, рукам подай силу,
Щоб вивела діток у світ та й у люди,
Щоб ними раділа-пишалась усюди.
За це я складаю в молитві долоні
До Тебе, Царице, на соняшнім троні.
МОЛИТВА ЗА МАМУ
Є в мене найкраща на світі матуся,
За неї до Тебе, Пречиста, молюся.
Молюся устами, молюся серденьком
До Тебе, небесна Ісусова Ненько.
Благаю у Тебе дрібними словами
Опіки та ласки для любої мами.
Пошли їй не скарби, а щастя і долю,
Щоб дні їй минали без смутку, без болю.
Рятуй від недуги матусеньку милу,
Даруй їй здоров'я, рукам подай силу,
Щоб вивела діток у світ та й у люди,
Щоб ними раділа-пишалась усюди.
За це я складаю в молитві долоні
До Тебе, Царице, на соняшнім троні.
V. Підсумок уроку.
Ось і закінчилася наша казка. Чого ж навчила вона вас? Якими повинні бути наші стосунки з найдорожчою людиною? (Відповіді учнів)
Вправа «Сонечко» (В цей час звучить пісня «Моя мама» у виконанні Ассоль)
Перед вами лежать маленькі сонечка. Напишіть на них, будь ласка, слово, яке ви вважаєте головним у стосунках з мамою.
На дошці вимальовується схема сонечка (за дошкою розмістити по колу магніти, бажано жовті, до яких учні прикріплять свої сонечка із написами)
Перед нами сонечко. Яка його місія? (Зігрівати Землю і все живе на ній. ) Як сонце зігріває землю, так нехай зігріває вас материнська любов і ласка. А ви бережіть своїх матерів, цілуйте їхні руки, говоріть їм ніжні і ласкаві слова. Вони цього дуже потребують.
Слайд-таблиця. Діти, пропоную розглянути таблицю, в якій узагальнені риси, що були притаманні Хлопчику-зірці до зустрічі з матір’ю.
-А чи змогла змінити любов матері Хлопчика-зірку? (Учні відповідають усно)
VІ.Д/З: записати в зошити, яким став Хлопчик-зірка після перетворення, вміти аргументувати (пояснити) свою думку прикладами з тексту; дібрати 3-4 прислів’я, які б відображали основний зміст казки (за бажанням)
Заключне слово вчителя. О.Уайльд зобразив конфлікт між красою зовнішньою та внутрішньою та шлях головного героя від жорстокості до набуття справжньої краси. Тільки від самої людини залежить, що переможе в її серці: добро чи зло. Для того, щоб стати Людиною, треба робити добро, треба виправити усі свої життєві помилки. Треба звіряти своє життя за законами Добра і Краси. І Хлопчик-зірка зумів стати Людиною.
Впевнена, казка змусила вас подумати й про те, як ви ставитеся до своїх батьків, пересвідчитися ще раз, як важлива для кожного з нас любов до матері. Бо наші мами – це справді янголи-охоронці, які оберігають нас і захищають від усього злого. Пам’ятаймо про це!
Комментариев нет:
Отправить комментарий