среда, 10 декабря 2014 г.

Г. К. Андерсен «Снігова Королева»

Урок зарубіжної літератури у 5 класі
Г. К. Андерсен «Снігова Королева»
Тема. Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової Королеви.


Мета: формувати навички аналізу художнього тексту, роботи з підручником; розвивати мислення учнів, їх творчу уяву; допомогти дітям осягнути велич краси людського серця, виховувати у них почуття відповіда льності за свої вчинки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:портрет Г.Андерсена, виставка його книг, дзеркало, сніжинка, троянда, ілюстрації, картки з літерами слова «Вічність», музичний супровід.


Хід уроку

1.Актуалізація опорних знань.

1. З якою казкою знайомилися на попередньому уроці? Це казка народна чи літературна? Чим відрізняється народна казка від літературної? Хто є автором казки «Снігова Королева»?

2. У «Сніговій Королеві» Андерсен розповідає незвичайну історію з життя Герди і Кая. Спробуємо відновити в пам’яті послідовність подій. За дошкою записаний план. Розставте його пункти по порядку.

План

1.Зустріч Герди з воронами і королевичем та королівною.
2.Герда з північним оленем у мудрої фінки.
3.Дзеркало троля.
4.Радісна зустріч Герди і Кая в замку Снігової Королеви.
5.Зустріч Кая з Сніговою Королевою.
6.Про хлопчика Кая та дівчинку Герду.
7.У чарівному саду чаклунки.
8.Герда і маленька розбійниця.
9.Герда вирушає на пошуки Кая.
(По ходу роботи звертаємося до ілюстрацій, де зображені деякі епізоди казки.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

     Оголошення теми, мети, завдань уроку.


ІІІ. Основний зміст роботи .

Бесіда

1. Що ж стало початком всіх подій? (коротка розповідь про дзеркало троля).

2. У казках традиційно добро асоціюється з красою, а зло – з потворністю. Конфлікт (або суперечка) між красивим і некрасивим зрозумілий. Але в житті буває так, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність.

Перед нами два предмета: троянда і сніжинка. З чим вони асоціюються?

Троянда-це символ краси і тендітності, символ тепла, пам’яті. Саме завдяки трояндам Герда згадує про Кая, перебуваючи в саду у чаклунки.

Троянда – це той місточок, який пов’язує двох героїв: Герду і Кая. Спочатку Кай захоплюється трояндами, а потім, коли скалка потрапляє в око, відчуває до них огиду, відразу, віддає перевагу сніжинкам. Він говорить: «Дивись, як добре зроблено!.. Яка точність! Жодної кривої лінії. Якби вони не танули!»

3.Як виглядає Снігова Королева? (учні зачитують опис Снігової Королеви по підручнику). Чому нас не хвилює, не приваблює її краса? (перегляд ілюстрацій). Чому аж трохи ніяково стає при самій її появі? (Бо виглядає вона холодною, в очах ні лагідності, ні тепла).

4.Як виглядає замок Снігової Королеви? (зачитати по підручнику). Які виникають відчуття? Які однакові слова зустрічаються в описі Снігової Королеви та її замку? Про що це свідчить?

Слово вчителя. Спробуємо перенестися до замку Снігової Королеви і подивимося, що там відбувається.

Інсценізація

Снігова Королева. Коли ти складеш слово «Вічність», то станеш сам собі господар, і я подарую тобі увесь світ і новенькі ковзани.

Автор. Кай залишився один в неосяжній пустинній залі, дивився на крижини і все думав, думав так, що голова у нього заболіла. Він сидів на одному місці такий блідий, непорушний, немов неживий. Можна було подумати, що він замерз.

В цей час у величезні ворота, де її зустріли буйні вітри, входила Герда. Вітри раптом затихли і лягли, ніби захотіли спати. Вона увійшла у велику пустинну залу – і …

Кай. У мене нічого не виходить. Крижинки не слухаються мене.

Герда. Каю! Мій любий Каю! Нарешті я тебе знайшла!.. (Пауза). Ти пам’ятаєш мене? А наші чудові рожеві троянди?

Кай. (плаче, тре очі кулаками; випадає скалка дзеркала). Гердо! Де ж ти так довго була? І де був я сам?.. Як тут холодно!

Герда. Ти впізнав мене, Каю! О, яке це щастя! (танцюють). Повертаймось же додому! Хутчіше!

Танцюють сніжинки і складають на дошці слово «Вічність».

Слово вчителя. А що ж означає слово «Вічність»? Звернемося до тлумачного словника.

Вічність – плин часу, що не має початку й кінця (запис у зошити).

Слово вчителя. Чому Снігова Королева хотіла, щоб Кай склав саме це слово? Чому саме «вічність», адже краса тимчасова (троянда зів’яне, сніжинка розтане), а вічна лише Снігова Королева? (Зла Королева хотіла мати учня, який би продовжив її справу, мала надію на те, що зло буде вічним).

Рольова гра

Розповідь учня від імені Кая: «Що я відчував у той момент, коли розтавало моє серце?»

Слово вчителя.

Фантастичний світ зла, змальований у казці Андерсена «Снігова Королева», – не просто вигадка. Він виник, очевидно, із спостережень автора над вадами і недоліками людського характеру – недоброзичливістю, легковажністю, злостивістю.

Однак не все так погано. У казці, як і в житті, більшість людей – хороші. У цьому ми переконалися, дочитавши казку до кінця і дізнавшись, хто допомагав Герді долати перешкоди на шляху до Кая, як і чому дівчинці вдалося врятувати свого друга.

Вікторина

1. Хто ж допомагав Герді врятувати Кая, повернути його до життя? (ворони, королевич і королівна, маленька розбійниця, олень, лапландка і фінка ).

2.А кому допомогла Герда змінитися, стати кращою, ніж була раніше? (маленькій розбійниці).

3.Що допомогло Герді у її пошуках? (її любов, її щире, безкорисливе дитяче серце).

Слово вчителя. Саме в цьому її сила (мудра фінка відмовляється дати Герді силу «дюжини богатирів» на прохання оленя, бо «Сильнішою, ніж вона є, я її не зроблю».)


ІV.Підсумок.

1.Як ви розумієте вислів «краса людини»?

2.Які вчинки називаєте красивими? (безкорисливі, щирі…)

3.Знову звернемося до тлумачного словника.

Щирий – пройнятий сердечною теплотою, відвертістю; сповнений ласки, доброти, душевності; самовідданий (запис у зошити).

4.Чи співпадає тлумачення щирості з діями Герди?

5.Чому в момент перемоги Герди над Сніговою Королевою у замку (коли звільняє Кая від скалок дзеркала, від чар Снігової Королеви) сніжинки складають слово «Вічність»? (На них теж вплинула доброта і любов Герди. Значить, є надія, що зло не буде вічним.)

6.Що ж перемогло: щирість людських стосунків чи незліченні багатства Снігової Королеви?


V. Домашнє завдання (записати на дошці): 1-й ряд готує матеріал до характеристики Герди; 2-й ряд – до характеристики Герди і Кая до того моменту, як Каєві в око потрапила скалка дзеркала; 3-й ряд – до характеристики Кая після того, як скалка уже потрапила йому в око.

Заключне слово вчителя. Цією казкою автор стверджує, що людські живі почуття сильніші від холоду та криги, що краса робить людей добрішими і що немає нічого кращого, важливішого, ніж справжня дружба, доброта і щирість у стосунках.


Комментариев нет:

Отправить комментарий